Perlice są wyjątkowym gatunkiem, udomowione ale jednak dzikie. Dostarczają jaja i mięsa o doskonałej jakości, mają wiele walorów odpowiadających hodowcom ekologicznym. Pięknie urozmaica środowisko naturalne i jest ptakiem o niewygórowanych potrzebach pokarmowych. Dodatkowo swym specyficznym wrzaskiem znakomicie odstraszają jastrzębie, kuny, lisy itp.
Charakterystyczną cechą ich budowy jest wyrostek kostny na głowie przypominający kształtem hełm, który jest większy u samców niż u samic. Głowa perlic jest nieopierzona, ma barwę białą lub niebieską, dzwonki czerwone, pofałdowane, większe u samców.
Rocznie znoszą około 150 jaj o średniej masie 40-45 g i kremowej lub jasno brązowej skorupie nakrapianej lub gładkiej. Skorupa jest bardzo mocna, dużo bardziej mocniejsza niż skorupa jaj kurzych, dzięki temu oraz dzięki barierom ochronnym znajdującym się w białku, chroniącym przed psuciem, zachowują bardzo długo świeżość. Charakterystyczną cechą jaja perlic jest bardzo duża zawartość procentowa żółtka. Wynosi ona aż 37%, w jaju kurzym żółtko stanowi 32%. Białka w jaju perliczym jest 48%, mniej o 10% niż w jajach kurzych. Smak jaj perliczych jest doskonały i nie porównywalny z żadnym innym ptakiem hodowlanym.
Mięso, zwłaszcza młodych osobników, charakteryzuje wyjątkowo dobry smak, w małym stopniu otłuszczone, mięśnie są soczyste, drobnowłókniste, jest ono bogate w mikroelementy i witaminy z grupy B. Słynny jest wyjątkowo aromatyczny rosół z perlicy.